Kauden 2023-2024 valmistelu etenee
Julkaistu: 21.02.2023 18.33

Kauden 2023-2024 valmistelu etenee

Tilannekatsaus seurayhteistyön etenemisestä

Yhteistyön konkreettinen edistäminen on jatkunut viime viikon perjantaina 17.2. Sipoon Wolfin ja Hunters Juniorsin perustaessa uuden yhdistyksen (Uudenmaan jääurheilun tuki ry), ja ilmoittaessa tämän yhdistyksen PRH:n yhdistysrekisteriin. PRH:n käsittelyssä menee luonnollisesti oma aikansa.

Uudenmaan jääurheilun tuki ry ei tule olemaan uuden yhdistyksen brändinimi eli joukkueiden pelinimi, vaan tätä työstetään eteenpäin Johanna Mannisen (toiminnanjohtaja, Wolf) ja Kalle Alasen (markkinointi- sekä seura-asuvastaava, Hunters) toimesta.

Suomen Jääkiekkoliiton jäsenhakemus uudelle yhdistykselle jätetään myös joko viikolla 8 tai viikolla 9. Ensi kauden sarjapaikat haetaan uuden yhdistyksen nimissä, ja pelaajien pelaajaoikeudet siirretään keskitetysti uuden yhdistyksen nimiin U12 (s. 2012) ikäluokasta ylöspäin kuten on aiemmin kerrottu.

Seurojen valmennuspäälliköt (Ossi Ijäs, Wolf ja Teemu Karppinen, Hunters) ovat myös luoneet näkymän ensi kauden joukkuetilanteeseen tasoryhmittäin U12 – U20 ikäluokkiin. Huomioitavaa on se, että joukkue- ja tasonäkymä perustuu tämän hetkisiin pelaajamääriin. Lisäksi joukkueille ja tasoryhmille on määritetty alustava kotipelipaikka, Porvoo tai Sipoo. Tällä hetkellä näkymä on seuraava:

 • U20 Suomi-sarja (Porvoo)
 • U18 Mestis (Porvoo)
 • U18 Suomi-sarja/2. div. (Sipoo)
 • U16 Suomi-sarja (Sipoo)
 • U15 AA (Porvoo)
 • U15 A (Sipoo)
 • U14 AAA (Porvoo)
 • U14 AA (Sipoo)
 • U13 AAA (Porvoo)
 • U13 AA (Porvoo)
 • U13 AA (Sipoo)
 • U13 A (Porvoo)
 • U12 AAA (Sipoo)
 • U12 AA (Porvoo)
 • U12 A (Sipoo)

Yhteensä ensi kauden U12 – U20 joukkueissa on 206 pelaajaa, kun taas U11 ja nuoremmissa on 170 pelaajaa. Ringettepelaajat ja kiekkokoululaiset eivät ole em. luvuissa mukana.

Valmennuspäälliköt jatkavat seuraavaksi valmentajien kartoituksella ikäluokittain, ja pelaajien osalta mahdolliset lopettamiset tai seuroista pois siirtymiset, sekä mahdolliset paluumuuttajat ja uudet pelaajat.

Huomioittehan, että kyseessä on toistaiseksi suunnitelma, ja toivomme työrauhaa valmennuspäälliköille valmistella suunnitelmaa kohti toteutusta.

Itä-Uudenmaan laadukkain lasten ja nuorten liikuttaja. 


Hunters Juniors ry

Sannaistenkatu 8, 06100 Porvoo